Teledom

 História TeleDomov

História TeleDomov sa začala písať v roku 1985 vo švédskych knižniciach. Rozdeľujeme ju na predinternetové a pointernetové obdobie. V predinternetovom období bol dávaný dôraz hlavne na prístup k samotnému počítaču, neskôr v pointernetovom období prístup k internetu a prístup k informáciám. Dnes existuje vo svete množstvo organizácií rôznych foriem a rozličných mien, ktoré môžeme zaradiť do kategórie TeleDomov. V zahraničí ich poznáme pod názvami: telecottage, telehouse, telecentre, telecenter, teleservice centre or center, telework centre or center, telecity, televillage, online village or city, electronic village or city, community network, online community, rural development.

     

Organizácie formátu TeleDomov nemajú vo svete jednotný model, preto je ich ťažko  kategorizovať. Spoločné majú len to, že poskytujú využitie informačných technológií. K modelu TeleDomov na Slovensku majú najbližšie anglické a austrálske modely TeleDomov, ktoré sú príznačné poskytovaním informačných a poradenských služieb. Podľa tohoto modelu bol od roku 1995 budovaný aj Maďarský zväz TeleDomov s 500 registrovanými TeleDomami. Na základe skúseností zo susedného Maďarska začal Zväz TeleDomov Slovenska  svoju činnosť v roku 2001 najprv ako občianske združenie. Podobne ako v Maďarsku sa aj u nás prvé TeleDomy vytvárali pomaly, z vlastných zdrojov. Z projektov  vzniklo 5 TeleDomov, ktoré dňa 5.novembra 2002 založili združenie právnických osôb - Zväz TeleDomov Slovenska. Zakladatelia Zväzu sú občianske združenia  Euro Infohouse Tornaľa, Innova Rimavská Seč, Fundament Rimavská Sobota, Silikatprogres Poltár a  Spoločnosť Génius Fiľakovo. V tom čase profilujúci sa Zväz TeleDomov oslovil prostredníctvom Ing. Petra Tótha (terajší predseda Zväzu) a Štefana Hajdú  JUDr. Roberta Kováča, vtedajšieho riaditeľa Krajského úradu práce a Ing. Daniela Kojnoka, vtedajšieho riaditeľa  Okresného úradu práce v Poltári a ponúkol im vypracovaný systém budovania TeleDomov na Slovensku. Požiadal ich o podobnú podporu, akú poskytuje TeleDomom Národné centrum práce (NCP) v Maďarsku. Za účelom preskúmania spolupráce TeleDomov a NCP v Maďarsku (4.000 vytvorených pracovných miest) sa uskutočnilo pracovné stretnutie na regionálnej konferencii TeleDomov v Hajdúbagosi. Slovenskú delegáciu zastúpenú spomínanými pánmi a riaditeľom Krajskej rozvojovej agentúry Ing. Štefanom Repkom o podpore TeleDomov v Maďarsku informovala riaditeľka Župného úradu práce v Debrecíne. Prítomná bola aj členka Dozornej rady Maďarského zväzu TeleDomov, ktorá spolu so starostom predstavila TeleDom v Hajdúbagosi. Následne po tejto návšteve, v máji 2002, JUDr. Robert Kováč zvolal a kreoval partnerskú skupinu na realizovanie projektu "Informačné technológie - Cesta rozvoja zamestnanosti na vidieku".

Pilotný projekt bol schválený v septembri 2002 Správnym výborom NÚP - KÚP v Banskej Bystrici. Pilotný projekt bol písaný na základoch know-how a skúseností zahraničných TeleDomov a jeho cieľom je vybudovanie funkčnej siete TeleDomov na Slovensku, ktorá by sa zapojila aj do medzinárodnej siete TeleDomov. Projekt sa predstavil verejnosti na medzinárodnom seminári dňa 14.11.2002. Projekt podporil svojou prítomnosťou na seminári aj vtedajší Generálny riaditeľ NÚP Ing. Jaroslav Šumný. Zo zahraničia podporil projekt vtedajší generálny tajomník Maďarského Zväzu TeleDomov pán Tibor Szakál. Začiatkom roku 2003 schválilo Predstavenstvo NÚP pokračovanie pilotného projektu pre okresy Brezno a Žiar nad Hronom. V roku 2004 sa právnym nástupcom Národného úradu práce stalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorého manažment potvrdil podporu v pokračovaní projektov. Najmä vďaka tejto finančnej podpore a vďaka odbornej podpore ZTDS a Krajskej partnerskej skupiny môžu bývalí uchádzači o zamestnanie zakladať nové TeleDomy, s cieľom zabezpečiť rozvoj vidieka a ponúknuť tým nové pracovné možnosti na vidieku.